Ciąża i poród

Choroby układu moczowego a ciąża

Choroby układu moczowego a ciąża
Choroby układu moczowego a ciąża W czasie ciąży zwiększony zastój moczu przyczynia się do zakażeń układu moczowego. Wpływa na nie również progesteron zmniejszający napięcie moczowodów,

Choroby układu moczowego a ciąża

W czasie ciąży zwiększony zastój moczu przyczynia się do zakażeń układu moczowego. Wpływa na nie również progesteron zmniejszający napięcie moczowodów, które ulegają poszerzeniu. Ryzyko zastoju i zakażenia zwiększa też ucisk ciężarnej macicy na moczowody we wchodzie miednicy. W ciąży istnieje więc niewątpliwie większe ryzyko zapalenia pęcherza moczowego prowadzące niekiedy do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a najczęstsze patogeny to E. Coli, bakterie z grupy Proteus, Bacteroides i enterokoki.

Nawet prawidłowo pobrany mocz ze środkowego strumienia zawsze jest zanieczyszczony drobnoustrojami. Jednak o zakażeniu świadczy dopiero liczba 100 000 lub więcej tysięcy bakterii w 1 ml. Obecnie dostępnych jest wiele testów hodowlanych pozwalających na ocenę liczby bakterii na podstawie liczby kolonii widocznych na szkiełku.

hastagi na stronie:

#trivagin a ciąża

A to już wiesz?  Ergo Hestia rekomenduje: Spraw dziecku prezent, popraw fotelik

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy