Produkty dla dzieci

Nocne lęki u dzieci pomiędzy 3. a 12. rokiem życia

I po strachu Nocne lęki to częsta przypadłość dzieci pomiędzy 3. a 12. rokiem życia. Zwykle jednak daje o sobie znać w okolicach 4. urodzin.

I po strachu
Nocne lęki to częsta przypadłość dzieci pomiędzy 3. a 12. rokiem życia. Zwykle jednak daje o sobie znać w okolicach 4. urodzin. Skąd się bierze ten strach? I jak sobie z nim poradzić?

Przyczyny nocnych lęków
Z nocnymi lękami boryka się około 5% dzieci w wieku od 3. do 12. lat. To dość sporo. I chociaż najczęściej strach jest reakcją dziecka na trudne, stresujące, frustrujące doświadczenie, to przecież ich powstawanie mogą generować także inne czynniki, np. problemy zdrowotne (np. wysoka gorączka, infekcja, przyjmowanie leków, które działają na centralny układ nerwowy dziecka) czy słabsza kondycja (np. będąca efektem niewyspania, zmęczenia czy stresującego stylu życia).

Czy to już lęk?
Nocne lęki potrafią dać dzieciom nieźle się we znaki. I chociaż bywają utożsamiane z sennymi koszmarami, to- tak naprawdę- mają z nimi niewiele wspólnego. W ciągu, gdy senne koszmary są jedną z faz snu- mało dotkliwą dla najmłodszych, nocne lęki są zaburzeniem, które może zdezorganizować życie. Czym się objawiają? Zwykle głośnym, intensywnym, napadowym płaczem, krzykiem, widocznym roztrzęsieniem i niemożnością dobudzenia dziecka.

Sposoby na noc bez strachu
Co robić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia epizodów lękowych? Jak sobie radzić, gdy zaburzenia snu regularnie nękają pociechę? Od czego zacząć? Przede wszystkim od uważnej obserwacji swojego dziecka. I pamiętaj- im dużo negatywnych bodźców dociera do malucha w ciągu dnia, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń snu. Po drugie- zadbaj o to, aby w nocy w pokoju dziecięcym paliła się lampka (np. połączenie nocnej lampki i latarki w jednym- Lampka Go Glow Light Worlds Apart ze sklepu www.babymama.pl). Łagodne, delikatne światło potrafi zdziałać wiele: zwiększa poczucie pewności i bezpieczeństwa, łagodzi stres związany np. z nauką samodzielnego zasypiania i tym jednym zmniejsza ryzyko wystąpienia nocnych lęków. Po trzecie- usystematyzuj rozkład dnia swojego dziecka. Okazuje się, że im bardziej prawdopodobny jest plan dnia, tym dziecko czuje się bardziej komfortowo, lepiej śpi i szybciej się regeneruje. A to sprzyja w walce z nocnymi lękami.

A to już wiesz?  Każda pora roku jest tak na podróżowanie. W czasie wycieczek maluchy nabywają wiele cennych doświadczeń, zdobywają kolejne umiejętności, świetnie się bawią, stają się niezależne i samodzielne

Nocna lampka i latarka w jednym to dobrze sprawdza się w każdym pokoju dziecięcym. Latarka umieszczona w stacji dokującej, świeci łagodnym światłem. Kiedy zostaje wyjęta, staje się poręczną latarką. U góry posiada włącznik. Kiedy da się ją na gładkiej powierzchni, świeci do góry.

Go Glow Light Worlds Apart-3-003-2014-06-09 _ 00_01_50-72

Go Glow Light Worlds Apart -2-001-2014-06-09 _ 00_01_50-72

Go Glow Light Worlds Apart-1-002-2014-06-09 _ 00_01_50-72

Lampka Go Glow Light Worlds Apart – cena: 86,00 PLN www.babymama.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy