Stomatologia

Dzień dentysty, 5 marca jest światowym świętem dentystów to święto stomatologii

INFORMACJA PRASOWA Święto stomatologii ? święto postępu Poznań, 26 lutego 2013 Niewiele osób wie, że 5 marca jest światowym świętem dentystów. Niewielu wie też o

INFORMACJA PRASOWA
Święto stomatologii ? święto postępu
Poznań, 26 lutego 2013

Niewiele osób wie, że 5 marca jest światowym świętem dentystów. Niewielu wie też o tym jak długą historię ma ten zawód. Leczeniem zębów już 5 tysięcy lat temu interesowali się starożytni Sumerowie. Od tego czasu stomatologia przeszła długą drogę: od wyrywania zębów przez fryzjerów w średniowieczu do wykonywanej obecnie trójwymiarowej tomografii komputerowej.

Nazwę ?dentysta? wymyślił francuski chirurg Guy de Chaulac, który w XIV wieku zajmował się leczeniem ówczesnych papieży. Zanim jednak w wielu krajach powstały ramy prawne określające prawa i obowiązki osób wykonujących ten zawód, leczenia zębów imał się każdy. W średniowieczu zęby leczono poprzez… ich usunięcie. W większości miast wyrywaniem zębów zajmował się kowal, rzadziej fryzjer, a w niektórych mieszczanie mogli prosić o pomoc w tej sprawie nawet miejskiego kata. Od miasta do miasta wędrowali również oszuści opowiadający o tym, że posiadają cudowną moc uzdrawiania i sprzedający magiczne preparaty do stosowania na zęby.

Renesans przyniósł wynalezienie pierwszej szczoteczki do zębów. Współczesny obowiązkowy element codziennej higieny wynaleziono w Chinach. Jednocześnie w tym samy czasie i miejscu nadal wierzono, że najlepiej na ból zęba działa np. żucie chleba wcześniej pogryzionego przez myszy. Ta teoria wydaje się jednak niczym w porównaniu do europejskiego pomysłu z XVI wieku, mówiącego o tym, że najlepszym zabiegiem higienicznym było płukanie jamy ustnej moczem. Kolejny wiek można już jednak uznać za punkt zwrotny w stomatologii ? pojawiło się pierwsze lusterko dentystyczne, a pod koniec XVIII wieku John Greenwood (osobisty dentysta generała Waszyngtona) przeprowadził pierwszy zabieg borowania za pomocą wiertła dentystycznego.

W 1816 roku zastosowano amalgamat (klasyczne ciemne plomby) do wypełniania ubytków. W tym czasie powstały też pierwsze profesjonalne fotele dentystyczne i pasta do zębów sprzedawana ? tak jak dzisiaj ? w tubce. W XIX wieku zaczęto również stosować środki znieczulające w postaci eteru lub gazu rozweselającego. Wcześniej ?dentyści? najczęściej upijali swoich pacjentów. Opisano próchnicę jako chorobę.
? W historii stomatologii można wyróżnić kilka etapów. Na początku celem było uśmierzeniem bólu wywołanego ubytkiem, co najczęściej równało się usunięciu zęba. ? mówi Przemysław Stankowski, stomatolog, współwłaściciel Praktyki Dentystycznej Stankowscy. ? Później specjaliści skupiali się na tym, by zbadać i opisać przyczyny powstania oraz sposób leczenia próchnicy i paradontozy. Gdy uporano się z tymi największymi problemami, dopiero w drugiej połowie XX wieku dentyści zaczęli myśleć o estetyce zębów, o tym jak ważny jest uśmiech ? wyjaśnia.
To właśnie XX wiek przyniósł kolejne ?kamienie milowe? w stomatologii. W latach 60-tych ubiegłego stulecia wynaleziono tytanowe implanty. Następnie wprowadzano wypełnienia kompozytowe imitujące naturalny kolor zębów oraz narzędzia pozwalające na leczenie w powiększeniu, takie jak lupy czy mikroskopy.

A to już wiesz?  Jak dbać o zęby dzieci?

Dentyści są dziś w stanie wykonywać całkowicie bezbolesne znieczulenia, które nie przypominają tradycyjnych zastrzyków. W gabinetach pojawia się specjalistyczny sprzęt umożliwiający wykonanie zdjęć tomograficznych w 3D, a leczenie wykonywane jest pod mikroskopami umożliwiającymi dwudziestokrotne powiększenie obrazu ubytku. Współczesna stomatologia korzysta z wynalazków zastrzeżonych początkowo dla wojska, w tym technologii kosmicznych, takich jak cerkon (stosowany do wykonywania koron) lub metoda frezowania CAD-CAMowego wykorzystywana do produkcji koron, które są zakładane na zęby i implanty

– Następnym dużym krokiem będzie całkowita digitalizacja ? prognozuje Przemysław Stankowski. ? Zdjęcia przenoszone na ekran komputera umożliwią dokładne zaplanowanie leczenia i wyeliminują np. tworzenie plastycznych odcisków szczęki. Myślę, że to kwestia kilku do kilkunastu lat. Teoretycznie już w tej chwili technologia pozwala na dokładne odwzorowanie zębów, jednak ciągle nie stworzono cyfrowego rozwiązania, które zastąpiłoby pracę artykulatora, czyli urządzenia, w którym umieszczamy wyciski, aby symulować ruch szczęki i żuchwy oraz ich wzajemne położenie. Póki co, tradycyjna technika daje większe możliwości w tym zakresie. Z tego powodu międzynarodowe organizacje branżowe nie zalecają jeszcze korzystania z narzędzi cyfrowych do skanowania zębów ? wyjaśnia.

Z dzisiejszymi możliwościami techniki i rozwojem stomatologii jesteśmy w stanie zachować własne zdrowe zęby, będąc wieku nawet i sto lat. Jednak do tego niezbędna jest prawidłowa higiena i przede wszystkim regularne odwiedziny u stomatologa. Być może międzynarodowy dzień dentysty powinien być pretekstem do umówienia kontrolnej wizyty.


Video 1. Tomografia komputerowa w stomatologii. Źródło: Praktyka Dentystyczna Stankowscy.

http://youtu.be/nWJvmFJsPJE

Film ilustruje możliwości diagnostyczne, jakie daje współczesnemu dentyście obraz 3D zębów, wykonany za pomocą tomografu. Niebieska linia przesuwająca się po trzech obrazach na filmie pokazuje płaszczyznę przekroju zdjęcia rentgenowskiego w prawym dolnym rogu ekranu.

Dorota Stankowska jest współwłaścicielem Praktyki Dentystycznej Stankowscy w Poznaniu (stankowscy.com.pl). Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń okluzji. Praktykuje interdyscyplinarne podejście do stomatologii estetycznej. Studiowała w Dawson Academy oraz Kois Center w USA. Ukończyła również Master Program of Prosthodontic na Uniwersytecie w Siennie, Włochy. Jest aktywnym członkiem Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.
Przemysław Stankowski jest współwłaścicielem Praktyki Dentystycznej Stankowscy w Poznaniu (stankowscy.com.pl). Jest periodontologiem, absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej. Studiował również w Dawson Academy, IDEA oraz Uniwersytecie w Bernie, w Szwajcarii. Należy do grona absolwentów Master Program in Implant Dentistry na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Jest dyrektorem ITI Study Club przy International Team for Implantology (ITI) oraz członkiem American Academy of Periodontology (AAP) oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej (OSIS).

A to już wiesz?  Próchnica nie ma wakacji

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy