Koniec z mitem cesarki na życzenie

Już co trzecie dziecko w Polsce przychodzi na świat za pomocą cesarskiego cięcia. Wbrew obiegowym opiniom cesarskie cięcie wykonywane bez wskazań medycznych, to tylko jedna z przyczyn odpowiedzialnych za wzrost cesarskich cięć.

Czy kobiety boją się porodu i dlatego decydują się na rodzenie poprzez operację? Według specjalistów, psychiczne predyspozycje w pewnych przypadkach mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. W prywatnych klinikach w ten sposób przychodzi na świat 80 – 90 % dzieci. Jednak jak się okazuje przy dokładnej analizie, mamy, rodzące przez cesarkę na życzenie, to mały procent wśród wszystkich pań, które miały poród niefizjologiczny.

Tło kontrowersji wokół cesarskiego cięcia

Przyczyna tkwi w coraz większej liczbie patologicznych ciąż, które rozwiązywane są profilaktycznie za pomocą cesarskiego ciecia. Nowym zjawiskiem jest też medykalizacja porodu, co oznacza stosowanie interwencji medycznych podczas porodu fizjologicznego. Najczęściej jest to indukcja porodu i wspomaganie sztuczną oksytocyną. Jednym z niepożądanych efektów tych interwencji jest wahanie tętna płodu. A to właśnie jest częste wskazanie do wykonania nieplanowego cesarskiego cięcia.

Sami lekarze przyznają, że duże znaczenie mają zmiany jakie zachodzą w środowisku medycznym – wielu położników decyduje się na przeprowadzenie interwencji chirurgicznej bojąc się oskarżeń o zaniedbania przy porodzie. Pojawiają się również opinie, że przy odpowiednim zastosowaniu sztuki położniczej, w wielu sytuacjach mogłoby dojść do porodu fizjologicznego.

Drugie dziecko można urodzić siłami natury

Te różnice w opiniach lekarzy jak i zmieniające się wskazania medyczne sprawiają, że wokół cesarskiego cięcia narosło wiele niedomówień oraz mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat przez ciecie, to cesarka będzie koniecznym rozwiązaniem przy następnych ciążach. Jednak w większości przypadków - według badań w ok. 80% - można się pokusić o próbę porodu siłami natury. Potrzeba więc odpowiedniej wiedzy i wsparcia.

Warto dbać o bliznę po cesarce

Inny pokutujący mit dotyczy blizn, które pozostają po wykonaniu cięciu. Większość Polek nie ma świadomości i właściwych informacji na temat tego, jak należy je pielęgnować. Zwykle dbają o nie do momentu zagojenia, czyli przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Do pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu idealnie nadają się silikonowe plastry na blizny Sutricon. Odpowiednia terapia przy ich użyciu powinna trwać co najmniej 2 – 4 miesiące. – „Dzięki plastrom Sutricon rana szybciej się zagoi i będzie mniej widoczna. To również sposób na zapobieganie patologicznemu bliznowaceniu. Wierzę, że dzięki coraz większej świadomości społecznej dotyczącej cesarskiego cięcia, wzrośnie również wiedza na temat właściwej pielęgnacji blizn. Warto o nie dbać, gdyż jest to ślad pozostający do końca życia.” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

*** 

Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesne suplementy diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – PregnaPLUS i Pregna 250 DHA, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych - Femisept URO oraz probiotyk nowej generacji - Trivagin. Nowością w ofercie są plastry na blizny SUTRICON.

Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.humana.pl  www.kidy.pl www.mosbito.pl www.bezpiecznywozek.pl www.polkaintymnie.pl

Authors
Tags , , ,

Related posts

One Comment;

  1. Grazyna said:

    Ja rodzilam w fertilitycenter-crete.gr długo, dlatego tez lekarze postanowili ne ryzykowac, ciesze sie ze mialam cesarke

Comments are closed.

Top