Kiedy zajść w ciążę?

Kiedy zajść w ciążę?

Z biologicznego punktu widzenia najlepszy dla kobiety czas na zostanie matką to okres między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.
Na ten czas przypada okres największej płodności, mniejsze niż w późniejszym wieku jest też ryzyko urodzenia dziecka z niektórymi wadami genetycznymi. Ryzyko komplikacji wzrasta, gdy kobieta ukończyła 35 lat, zwłaszcza gdy jest to jej pierwsza ciąża. Także wiek poniżej 18 lat, gdy organizm sam jest jeszcze w fazie wzrostu (pokwitania), wzrasta ryzyko urodzenia dziecka martwego lub z niską wagą urodzeniową.

…a życie swoje

Jednak lata między 20. a 30. rokiem życia to również czas, gdy kobiety zdobywają wykształcenie, rozpoczynają karierę zawodową czy budują dojrzałe związki z partnerami. Z tego powodu decydują się na ciążę w późniejszym wieku.

Nauka i kariera

Trudno określić najlepszy czas, gdy bezpiecznie z punktu widzenia ekonomicznego możemy decydować się na dziecko. Planowanie macierzyństwa tak, by nie kolidowało z nauką i pracą zawodową, zawiera w sobie pułapkę. Każda stabilna sytuacja ekonomiczna może ulec nagłej zmianie (utrata pracy, choroba), a posiadanie dziecka to przecież zobowiązanie na wiele lat.
Należy zastanowić się nad tym, czy wykonywana praca nie niesie za sobą ryzyka obniżenia płodności bądź zagrożeń dla rozwijającego się płodu.
Ryzyko stanowi:

kontakt ze szkodliwymi substancjami, np. chemikaliami, związkami promieniotwórczymi,

ciężka praca fizyczna,

praca w ciągłym stresie.

Authors

Related posts

Top