Ciąża i poród Wiadomości branżowe

Bezpieczne wakacje z Internetem. Poradnik dla rodziców

Wakacje to czas, kiedy dzieci nieprzygotowane do bezpiecznego korzystania z Internetu mogą być narażone na poważne konsekwencje, takie jak problemy z prawem, straty finansowe czy szkody moralne.  Podpowiadamy, jak ich uniknąć. Niestety,

Wakacje to czas, kiedy dzieci nieprzygotowane do bezpiecznego korzystania z Internetu mogą być narażone na poważne konsekwencje, takie jak problemy z prawem, straty finansowe czy szkody moralne.  Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Niestety, nie wszystkich rodziców stać na zorganizowanie dzieciom pełnych dwóch miesięcy letniego wypoczynku, dlatego w wakacje spędzają one więcej niż zwykle czasu w Internecie. Dzieci, które pozostają w domu bez opieki rodziców, chętnie surfują po sieci poszukując przyjaciół, grając w sieciowe gry, rozmawiając przez komunikatory internetowe. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie brak wiedzy o bezpieczeństwie w sieci, który w połączeniu z dziecięcą beztroską może narazić całą rodzinę na problemy. Co roku w wakacje odbieramy więcej niż zwykle zgłoszeń o przestępstwach wobec dzieci w Internecie. To naprawdę szczególny czas, kiedy rodzice powinni zwrócić większą uwagę na to, co robią ich dzieci. – mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która od dziesięciu lat walczy o bezpieczeństwo dzieci online.

Jak one surfują?

Młode pokolenie nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Do surfowania po sieci służy już nie tylko domowy komputer, ale także tablet, netbook czy telefon komórkowy. Dzięki dostępowi do Internetu dzieci są na bieżąco z rozrywką, kulturą, nowymi technologiami i wydarzeniami na świecie. To bardzo duży plus Internetu, jednak dzieci muszą wiedzieć o tym, że ma on również ciemne strony. Ostrożność jest najważniejszą zasadą bezpiecznego surfowania – podkreśla Jakub Śpiewak. Sieć dla młodych internautów to również miejsce nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Niestety, wiele dzieci beztrosko podchodzi do nowych znajomości w sieci, a przestępcy właśnie podczas wakacji mają do nich łatwiejszy dostęp. Brak ostrożności i wiedzy o bezpieczeństwie w sieci potwierdzają dane z Raportu Norton Online Family[1]: prawie 79% dzieci z Polski, przyznało, że miało negatywne doświadczenia w sieci, a prawie 52% miało co najmniej jedno poważne negatywne doświadczenie, jak np. otrzymanie nieprzyzwoitego zdjęcia od obcej osoby, zastraszanie lub stało się ofiarą cyberprzestępstwa. Raport ujawnił też, że dzieci podkradają pieniądze z wirtualnych kont bankowych swoich rodziców, aby kupować w sieci pliki z muzyką, gry lub korzystać z możliwości zakupów na portalach aukcyjnych.

A to już wiesz?  Ankieta ING: W tym roku dzieci mogą liczyć na prezenty

Obowiązkowa lekcja

Internet już dawno zagościł w polskich domach i szkołach, jednak nadal przerażają skutki braku podstawowych zasad obsługi sieci. Bardzo ważne jest, aby rodzice ustalali z dziećmi podstawowe zasady korzystania z Internetu. Jako producent oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo i partner Fundacji Kidprotect.pl, wiemy, że obok zabezpieczeń najważniejsza jest rozmowa rodziców z dziećmi na temat zasad korzystania z sieci. Nasze badania pokazują, że tylko połowa polskich rodziców ustanowiła dzieciom zasady, co do ilości spędzanego czasu i działań w Internecie, a jedynie 35% ustaliło listę bezpiecznych do odwiedzania przez dzieci stron Internetowych – mówi Ewa-Lis Jeżak z firmy Symantec, producenta oprogramowania Norton.

Najlepiej, aby dzieci uczyły się podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci od rodziców. Niestety, rodzice często bagatelizują ten problem, tłumacząc się nieznajomością nowych technologii. Tymczasem bezpieczeństwo w sieci nie jest kwestią technologii, a wychowania. Chodzi o to, aby pokazać dziecku dobre strony Internetu i powiedzieć jak funkcjonować w nim bezpiecznie. – mówi Śpiewak.  Rodzicielską czujność wspomagają programy filtrujące, które dorośli mogą samodzielnie zainstalować na domowym komputerze. W przypadku problemów można szukać pomocy w firmach, które dystrybuują oprogramowanie lub skorzystać z rad znajomych. Podkreślam jednak, że filtr rodzinny nigdy nie zastąpi czujności i wsparcia rodziców.– dodaje Śpiewak.

RADY DLA RODZICÓW:

 1. ROZMAWIAJ. Rozmawiaj jak najwięcej z dzieckiem. Nie karz go za błędy, o których ci mówi. Rozmawiaj z innymi rodzicami, wymieniajcie spostrzeżenia na temat działań waszych dzieci w internecie.
 2. ZDOBYWAJ WIEDZĘ. Surfuj po sieci, aby samemu odkryć tajemnice Internetu. Pokaż wartościowe strony dziecku, zachęcaj je do szukania wiedzy w Sieci. Bądź przykładem!
 3. UCZ. Ucz dziecko i ostrzegaj przed niebezpieczeństwami w internecie. Naucz zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w sieci.
 4. USTAL ZASADY. Wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu będzie spędzało dziennie przy komputerze. Zabroń dziecku podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu czy adres zamieszkania. Powiedz o odpowiedzialności karnej za nękanie innych w Sieci, podszywanie się pod innych użytkowników na internetowych aukcjach, itp.
 5. GROMADŹ DANE. Zaznaczaj opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. Będą podstawą dochodzenia policyjnego w razie niebezpiecznej sytuacji.
A to już wiesz?  Dlaczego dopada nas chrypka i jak sobie z nią radzić?


INTERNET A PRAWO

Czy wiesz, że…

 • znieważając, nękając innych w internecie,
 • wysyłając w sieci groźby np. „zabiję cię”, „popamiętasz mnie”,
 • używając wulgarnych słów na portalach internetowych,
 • podszywając się pod kogoś innego na czacie, portalu społecznościowym lub serwisie aukcyjnym,
 • zamieszczając w sieci muzykę lub filmy, których nie jest autorem

… twoje dziecko popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo! W zależności od wieku, dziecko lub rodzic może ponieść konsekwencje prawne. Pamiętaj, że anonimowość w sieci w praktyce nie istnieje, a granica między głupim żartem a przestępstwem jest bardzo cienka.

 

JAK POMÓC DZIECKU KRZYWDZONEMU W SIECI?

Gdy dziecko zostało skrzywdzone w sieci:

 1. REAGUJ NATYCHMIAST. Zawiadom policję o przestępstwie, a administratorów portali o niewłaściwych zachowaniach internautów.
 2. ZACHOWAJ SPOKÓJ. Dziecko nękane w sieci ma ogromne poczucie krzywdy, dlatego nie wolno wpędzać go w większe poczucie winy.
 3. ZAPEWNIJ POMOC PSYCHOLOGICZNĄ. Jeśli to możliwe, poszukaj psychologa jak najbliżej miejsca zamieszkania lub zadzwoń do Fundacji Kidprotect.pl.
 4. ZABEZPIECZ SPRZĘT. Wspomagaj swoją czujność programami filtrującymi treści i programami antywirusowymi. Regularnie aktualizuj oprogramowanie.

 

 

Gdy przestępstwo w sieci stało się faktem – szukaj pomocy!

Konsultanci Fundacji Kidprotect.pl służą pomocą pod numerem GG 801123400 oraz pod numerem telefonu konsultacyjnego 0 801 123 400. Konsultanci Fundacji są dostępni online w tych samych godzinach co przez telefon, czyli od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 16.00.

Fundacja Kidprotect.pl od dziesięciu lat troszczy się o bezpieczeństwo dzieci. Jako pierwsza w Polsce podjęła temat bezpieczeństwa dzieci online. Od 2009 roku wspólnie z Grupą TP, przy wsparciu instytucji rządowych prowadzi program profilaktyczny Szkoła Bezpiecznego Internetu, wpisany do Rządowego programu „Razem bezpieczniej”, w ramach którego organizuje akcję „Klikaj z głową!” dla uczniów w całej Polsce. Zrealizowała także kampanie społeczne „Nasze dzieci w sieci” oraz „Wnuki w sieci”, w których wzięły udział znane osoby ze świata sztuki, sportu i mediów. W 2010 roku, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka, Fundacja Kidprotect.pl zainicjowała działania mające na celu tworzenie prawa, które chroni dzieci i młodzież przed przemocą seksualną. Pod numerem infolinii 801 123 400 prowadzi telefon konsultacyjny, gdzie konsultanci Fundacji Kidprotect.pl doradzają dorosłym w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci. W 2010 roku przeprowadziła kampanię „Mądrzy Rodzice” na temat wychowania dzieci. Więcej o działalności Fundacji Kidprotect.pl dostępnych jest na www.kidprotect.pl.

A to już wiesz?  Zeskanuj swój uśmiech – u dentysty!

Norton chroni to, co najważniejsze dla użytkowników, we wszystkich aspektach ich cyfrowego życia. Norton oferuje szereg rozwiązań technologicznych, zapewniających bezpieczeństwo przy korzystaniu z komputera PC i urządzeń mobilnych, a także pomoc techniczną i backup danych online. Polub Norton na Facebooku: http://www.facebook.com/norton. Norton, to także producent bezpłatnego narzędzia kontroli rodzicielskiej Norton Online Family, które pozwala monitorować obecność dzieci w Internecie, a także zachęca do rozmowy (dziecko przez cały czas jest informowane o działaniu programu i widzi, gdy próbuje naruszyć ustalone reguły) na temat internetowych zagrożeń. Ponadto rodzice mogą pobrać darmową aplikację na system Android – Norton Safety Minder, która pozwala sprawdzić, w jaki sposób dziecko korzysta z Internetu za pomocą smartfona. Marka Norton współpracuje z fundacją Kidprotect.pl w celu propagowania bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i ich rodziców. Norton na polskim Facebooku: http://www.facebook.com/ZabezpieczamSie.[1] Więcej informacji na temat raportu Norton Online Family na stronie: http://norton.com/cybercrimereport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy