Ciąża i poród Wiadomości branżowe

?Rodzina na swoim? nie dla wszystkich

Rządowy program dofinansowania zakupu nieruchomości ?Rodzina na swoim? zakończy się 31 grudnia tego roku. Właśnie ukazały się limity dla programu na ostatni, czwarty kwartał tego roku. Realnie jednak nie we wszystkich miastach można

Rządowy program dofinansowania zakupu nieruchomości ?Rodzina na swoim? zakończy się 31 grudnia tego roku. Właśnie ukazały się limity dla programu na ostatni, czwarty kwartał tego roku. Realnie jednak nie we wszystkich miastach można jeszcze myśleć o tej formie wsparcia budżetu domowego. W niektórych metropoliach różnica w cenie za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w stosunku do ustalonego limitu dla programu jest za duża. Niewielkie szanse mają mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia a nawet Lublina i Białegostoku.

Rządowy program ?Rodzina na swoim? kończy się w tym roku. Wszyscy, którzy liczą na dofinansowanie z budżetu państwa powinni spieszyć się ze składaniem wniosków. Jednak patrząc na średnie ceny za m2, mieszkańcy największych polskich miast będą mieli problem z wyborem atrakcyjnego lokum. Wysokość limitów przyznanych na IV kwartał bieżącego roku – zamykający program ?Rodzina na swoim??pokazuje, że jedynie mieszkańcy Torunia, Katowic oraz Łodzi nie powinni mieć problemu ze znalezieniem wymarzonego domu czy mieszkania.

Miasto

Średnia cena za m2 (zł)

RnS limit na IV kw. 2012 rynek pierwotny (wysokość   limitu wyższa niż cena rynkowa za m2)

Katowice

3 670,00

4 220,00

Łódź

3 710,00

4 670,00

Toruń

4 340,00

5 628,00

Miasto

Średnia cena za m2 (zł)

RnS limit na IV kw. 2012 rynek pierwotny (wysokość   limitu niższa niż cena rynkowa za m2)

Opole

4 045,00

3 547,50

Szczecin

4 220,00

3 740,00

Lublin

4 770,00

3 718,80

Białystok

4 290,00

3 987,00

Olsztyn

4 335,00

4 235,50

Kraków

6 750,00

4 406,50

Poznań

5 240,00

5 150,00

Wrocław

5 900,00

5 182,00

Gdańsk

5 425,00

5 332,50

Warszawa

7 670,00

5 789,50

Źródło: BGK, Raport Metrohouse, Expander i Szybko.pl ? wrzesień 2012

Rząd nie pomoże, więc może deweloperzy

Do tej pory często deweloperzy proponowali klientom w ramach promocji darmowe wykończenie mieszkania, samochód lub zagraniczne wakacje. To jednak już nie działa. W czasach kryzysu każda złotówka się liczy, więc osoby planujące zakup mieszkania szukają także dodatkowych oszczędności. Czas goni, a niesprzedanych mieszkań przybywa. Deweloperzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować alternatywne projekty dofinansowań. Jedni proponują rabaty, inni odroczenie płatności, a jeszcze inni pomagają skredytować zakup mieszkania.

A to już wiesz?  Przytulanka – prezent uniwersalny

Firma Dom Development wprowadziła na rynek program ?Nasza rodzina?. W tym przypadku deweloper oferuje obniżenie rat kredytu w okresie nawet do 8 lat. Oznacza to, że rata kredytu za wybrany lokal ? jak informuje deweloper – może wynieść już od 500 zł miesięcznie. Program zaadresowany jest nie tylko do rodzin i osób samotnie wychowujących dziecko, ale także do par i singli.

JW Construction ma w swojej ofercie program ?Lokum?. Po wpłaceniu 30% wartości mieszkania i spisaniu umowy notarialnej klient staje się właścicielem wymarzonego ?m?. Pozostałe 70% wartości jest rozłożone na raty nawet na 20 lat, przy czym dopuszczalna jest wcześniejsza spłata należności. Finansowanie odbywa się całkowicie bez udziału banku, program finansuje w całości deweloper. Oferta jest korzystna szczególnie dla osób nieposiadających stałej umowy o pracę, a także tych, które nie mają zdolności kredytowej.

Kolejna firma – Atal ? swoim klientom we Wrocławiu i Łodzi proponuje spłatę marży kredytu hipotecznego przez 18 miesięcy. Wystarczy, że klienci wybiorą kredyt na zakup nieruchomości z oferty firmy doradczej Aspiro. W ten sposób nabywcy mogą zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych ? oczywiście w zależności od kwoty zaciągniętego kredytu.

Na inny pomysł ? znany dotąd z rynku samochodowego ? wpadła firma Ronson Development Group proponując system płatności 20/80. Klient wpłaca 20% wartości kredytu przy podpisaniu umowy, a kolejne 80% dopłaca po roku.

Program ?Rodzina na swoim? się kończy, ale rynek nie znosi próżni, więc powstają nowe programy i projekty, które mogą wspomóc nabywców w sfinansowaniu zakupu nieruchomości.

Adam Pawłowicz z Aspiro

 

Informacje o firmie:

Aspiro jest firmą doradztwa finansowego oferującą szeroką gamę produktów i usług finansowych, w tym produkty kredytowe, inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe. Aspiro powstała w 2009 roku i należy do jednej z największych grup finansowych w Polsce ? Grupy BRE Bank SA. Spółka dysponuje wysoko rozwiniętą siecią sprzedaży, którą tworzy blisko 900 doradców pracujących w 130 punktach na terenie całego kraju.

A to już wiesz?  Dzieci w erze nowych technologii. Czy i jak czytają?

W ofercie Aspiro znajdują się produkty i usługi finansowe renomowanych instytucji finansowych, w tym m.in. Bank Pocztowy, Benefia, BGŻ, BNP Paribas, BOŚ, BRE Leasing, BRE Ubezpieczenia, BZ WBK, Credit Agricole, City Handlowy, Deutsche Bank PBC, DnB NORD, Euro Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING, Kredyt Bank, mBank, Meritum Bank, Millennium, MultiBank, Nordea, PKO BP, Polbank, Raiffeisen Bank.

Informacje na temat Aspiro, partnerów oraz oferty można znaleźć na stronie: www.aspiro.pl

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy