Wartości – w domu i szkole

Coraz większy nacisk kładziemy na fakt, że szkoła ma nie tylko edukować, ale i wychowywać. Jednak w wielu przypadkach rodzice nie zdają sobie sprawy, jak duży mają wpływ na program wychowawczy realizowany w placówkach oświatowych.

Szkoła, która uczy i wychowuje - to idealna placówka, do której chcemy posłać nasze dziecko. Jednak w pierwszej kolejności sprawdzamy osiągnięcia w edukacji i atmosferę. Tymczasem kształcenie i wychowanie to dwa fundamentalne i uzupełniające się wzajmnie zadania. Obserwowane tendencje, żeby szkoła przede wszystkim uczyła, a w mniejszym - kształtowała postawy - są całkowicie błędne - przekonuje wieloletni pedagog i nauczyciel akademicki - Joanna Fabisiak.

POSŁUCHAJ:Nie ma wychowania szkolnego bez udziału rodziców - szkoła i dom muszą być zgodne w metodach, które mają temu służyć. Chociaż wielu rodziców nie wierzy w możliwości współpracy ze szkołą, szczególnie w obowiązującym systemie.

POSŁUCHAJ:Podkreślając rolę rodziców w wychowaniu szkolnym, Joanna Fabisiak dodaje, że system edukacyjny zbyt mało docenia aktywnych nauczucieli.

POSŁUCHAJ:Jak nauczyć dzieci  odpowiedzialności, pracowitości, szacunku dla czyjejś własności, umiejętności pracy w grupie - te pytania zadają sobie i rodzice i nauczyciele.
Fundacja Narodowego Dnia Życia, wraz z grupą ekspertów, przygotowuje poradnik: jeszcze w marcu, na stronach internetowych pojawią się pomysły, których realizacja w życiu szkoły może dać nie tylko satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku, ale także pomoże kształcić postawy naszych dzieci i uczniów.

Tags , , ,

Related posts

Top